Być może przed Tobą długi dzień w pracy…
A może Twoje dzieci rozsadza energia, a Twoje bateria jest na wyczerpaniu…
Lub wybierasz się na wyczekany trening, ale mimo ekscytacji, brak Ci na niego siły…
Jeśli któraś z powyższych sytuacji jest Ci znana i szukasz sposobu na to, by mieć więcej energii – czytaj dalej!
Napój bogów – czarny eliksir, a może słodki ulepek. Każdemu smakuje w innym wydaniu, jednak ze świecą szukać ziemianina, który nie doceni dobrej kawusi. Dlatego spieszę do Ciebie z dawką faktów i mitów na temat kawy. Czy jest zdrowa? Czy wypłukuje magnez? Czy można ją czymś zastąpić?
Ale wpierw… Idealna alternatywa dla kawy
To sen… Nie ma nic lepszego, żadnego suplementu, ani magicznej diety czy substancji, która wesprze Twoje samopoczucie i zdrowie lepiej, niż odpowiednia dawka regeneracji. Zaś jej brak może zwiększać ryzyko chorób, w tym cukrzycy, oraz odbić się na poziomie odczuwanego głodu. Informacje o wpływie braku snu na Twoje zdrowie, jak również o sposobach na lepszy sen, znajdziesz w moim darmowym e-booku:
To dawka czyni truciznę
Dyskusja o zdrowotnych właściwościach ani kawy, ani żadnej innej substancji, nie może odbywać się w oderwaniu od dawki czy ilości. Bowiem nawet szalenie odżywcze owoce czy warzywa mogą nam zaszkodzić, jeśli przesadzimy z ich ilością.
Według badań [1], umiarkowane spożycie kawy odpowiada spożyciu ok. 200mg kofeiny na dobę. To 3-4 kawy espresso lub 3 filiżanki kawy rozpuszczalnej. Ale zdarzają się też źródła [2], które wskazują, że nawet dawka 400mg kofeiny nie będzie mieć negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jako dietetyk, polecam obserwować indywidualną tolerancję, nie przekraczając jednak wspomnianych 400mg kofeiny, więc ponad 5 kaw dziennie.
FAKT CZY MIT: kawa zapobiega chorobom
To fakt! Badania wykazują [3], że konsumpcja kawy i zawartej w niej kofeiny zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i poprawia metabolizm glukozy. Spożycie kawy w umiarkowanej ilości wiąże się też według metaanalizy [4] z 2010r. ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. To nie wszystko! Spożycie kawy może również zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów czy zaburzeń pracy nerek, a potwierdza to przegląd ponad 201 metaanaliz badań z roku 2017 [5]. Pij więc kawę na zdrowie!
FAKT CZY MIT: kawa podnosi ciśnienie tętnicze
To zależy… Według polskiego opracowania [6], które ukazało się w 2019r., konsumpcja kawy może spowodować znaczący wzrost ciśnienia tętniczego u osób, które jej zwyczajowo nie piją. Zaś w przypadku ludzi regularnie sięgających po kawę, wpływ ten jest niewielki.
FAKT CZY MIT: kawa odwadnia
Tu znów musi paść moja ulubiona odpowiedź, czyli to zależy. Od czego? Jak zawsze od ilości. Kawa ma właściwości moczopędne, ale jej spożywanie wlicza się do codziennego bilansu płynów. Ilością, która przechyla szalę na niekorzyść i zbliża Cię do odwodnienia jest 300mg kofeiny [7], czyli ok. 5 kaw.
FAKT CZY MIT: kawa wypłukuje magnez
To mit. Kawa sama w sobie jest źródłem magnezu, zaś zwiększone wydalanie elektrolitów wraz z moczem może nastąpić dopiero po spożyciu powyżej wspomnianych 300mg kofeiny. Tak więc, jeśli sięgasz po 2-3 kawki dziennie – nie musisz się obawiać niedoboru magnezu.
FAKT CZY MIT: kawa to bogactwo składników odżywczych
Fakt! Kawa to źródło zarówno witamin (m.in. B3), składników mineralnych (potas i magnez, jak również polifenoli o właściwościach przeciwutleniających.
FAKT CZY MIT: cukier pobudza jak kawa
To mit, mimo iż Twój organizm potrzebuje cukru, by funkcjonować! Nie byle jakiego, a glukozy, podstawowego paliwa i mózgu i mięśni. Nie mniej jednak, jeśli doświadczyłaś(-eś) kiedyś nagłego pobudzenia po słodkiej przekąsce, to wiedz, że ten przypływ energii jest bardzo krótkotrwały. Wiąże się z nagłym skokiem glukozy we krwi, która równie szybko spada do odpowiedniego poziomu. Zaś ten szybki spadek powoduje uczucie zmęczenia i rozproszenia.
FAKT CZY MIT: energetyki to dobra alternatywa dla kawy
To mit. Spożycie napojów energetycznych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego, metabolicznych, zaburzeń pracy nerek, a także negatywnym wpływem na zdrowie psychiczne [8]. Te negatywne skutki związane są z wysoką zawartością zarówno kofeiny, cukru, jak również stymulantów pochodzenia naturalnego (guarana, tauryna itp.), konserwantów, wzmacniaczy smaku… Zdecydowanie lepiej sięgnąć po aromatyczną małą czarną i cieszyć się jej zdrowotnymi korzyściami.
Zaciekawił Cię ten artykuł?
Bądź na bieżąco z praktycznymi wskazówkami na temat odżywczej diety i zdrowego stylu życia!
Który z mitów najbardziej Cię zaskoczył? Daj znać w komentarzu!
Do usłyszenia,
Gosia
Źródła:
[1] https://www.czytelniamedyczna.pl/5649,czy-picie-kawy-jest-zdrowe.html
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28675917/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8066601/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20182026/
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696634/
[6] https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/67446