fbpx
Przejdź do treści

Stan Nieważkości


Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale wyrzeczenia są Ci nie w smak? To proste! 

Strona główna » Dlaczego wakacje to dobry moment na zmiany?

Dlaczego wakacje to dobry moment na zmiany?

Lato. Więcej słońca, długie dni i oczywiście – czas urlopów. Brzmi pięknie… Ale czy to dobry moment na zmianę tego jak się odżywiasz? A może na wprowadzanie nowych nawyków czy aktywności?

Wierzę, że TAK. I to nie płonna nadzieja! A fakty potwierdzone badaniami naukowymi oraz moje doświadczenie w pracy z klientami. Mam więc dziś dla Ciebie 5 argumentów za zmianą diety w lato.

SŁOŃCE I DŁUŻSZE DNI

W 5 odcinku mojego podcastu Środek Lekkości [1] wspominam o istnieniu SAD – choroby afektywnej sezonowej. Mimo, iż nie określa się jej jako samodzielnej jednostki chorobowej, to podtyp depresji. Charakteryzuje się nawracającymi jesienią i zimą zaburzeniami nastroju – depresją, brakiem energii i motywacji, spowolnieniem. Wynikają one z niedostatecznej podaży słońca, która przekłada się na sekrecję wielu hormonów i neuroprzekaźników w Twoi organizmie [2].

I choć planuję wkrótce napisać o tym dłuższy artykuł, to już dziś zdradzę Ci, że zwiększona ekspozycja na słońce w pierwszej połowie dnia przekłada się na: większy poziom energii i lepszy nastrój [3] oraz pozytywnie wpływa na jasność umysłu i produktywność [4].

Jak więc wycisnąć słońce jak cytrynkę?

Rano wystaw się wprost na nie, choćby na 5-10 minut. Popatrz w niebo bez okularów (nie prosto słońce!). Dzięki temu pobudzisz poranną sekrecję kortyzolu.  I choć hormon stresu ma generalnie złą sławę, to jego poranny wzrost jest zjawiskiem i naturalnym i pożądanym (oczywiście w normie). Stawia Cię w gotowości, przygotowuje organizm na dzień pełen wyzwań.

A dzięki temu prostemu trickowi zyskasz więcej energii na cały dzień, co z pewnością przełoży się na chęć zdrowszych zakupów, przygotowania domowego posiłku lub podjęcia aktywności fizycznej przed lub po pracy. A w niej? Jestem pewna, że uwiniesz się z obowiązkami sprawnie jak nigdy 😊

P.S. A jeśli marzy Ci się zmiana sylwetki i chcesz zredukować zawartość tkanki tłuszczowej, to według naukowców, ekspozycja na słońce wcześnie w ciągu dnia sprzyja niższemu BMI [5].

URLOPY, WYJAZDY

Wiele osób uważa, że lato to najgorszy moment na zmianę diety właśnie ze względu na urlopy. Nie chcą tkwić w sidłach restrykcji i ograniczeń, kiedy w końcu mogą odpocząć od pracy i domowych obowiązków. Chcą cieszyć się lokalną kuchnią, spotkaniami z bliskimi, a nie mieć wyrzuty sumienia na widok budki z pachnącymi goframi.

Tylko czy oby na pewno, aby zmienić swoją sylwetkę lub zadbać o zdrowie, musisz zrezygnować z ABSOLUTNIE WSZYSTKIEGO co dobre i przyjemne? Uważam, że NIE! A urlop może tak naprawdę sprzyjać Twoim celom sylwetkowym i zdrowotnym, dlatego że podczas wakacji…

1.      …  możesz odpocząć i wyspać się. A lepszy sen i mniej stresu to i mniejszy apetyt i chęć na podjadanie wysokokalorycznych przekąsek [6,7]. Pomagają również ograniczyć problem z zatrzymywaniem wody w organizmie [8], które przekłada się na poczucie spuchnięcia i większą liczbę na wadze.

2.      … często masz więcej spontanicznej aktywności. Zwiedzanie, spacer na plażę, górskie wyprawy czy miejskie spacery. Słoneczko i letni wiatr to zdecydowanie bardziej zachęcające warunki niż śliski chodnik i 5 warstw ubrania na cebulę.

3.      … możesz poznać egzotyczną kuchnię i się nią zainspirować. A może zatęsknić za pysznym domowym jedzonkiem, dzięki czemu z motywacją wrócisz do przygotowania posiłków?

4.      … masz możliwość cieszyć się szerokich wachlarzem wyboru świeżego jedzenia, np. jeśli wybierasz się na all inclusive.

NOWALIJKI

Lato to czas pysznych owoców i warzyw. Kusi młoda kapustka i ziemniaki, bób, pyszne owoce jagodowe czy arbuzy. Wszystkie te sezonowe produkty to nie tylko skarbnice witamin i składników mineralnych, ale też artykuły o tzw. niskiej gęstości energetycznej. Oznacza to, ze w dużej gramaturze mają mało kilokalorii. Jedz więc do syta i na zdrowie! Badania pokazują bowiem, że dieta bogata w świeże warzywa i owoce to doskonały sposób na zmniejszenie masy ciała. To również metoda na utrzymanie zmian w dłuższym okresie oraz zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego [9].

DZIECKO NA STANIE

Pewnie w tym momencie złapiesz się za głowę, bo niby jak wakacje Twoich pociech miałyby Ci pomóc w zmianach własnych zwyczajów? Przerwa od szkoły to idealny moment, by wspólnie z dziećmi kształtować zdrowe nawyki i bawić się nimi! Wcinanie soczystych owoców zamiast słodyczy, wspólne wyprawy na rower czy rolki, a także lokalny ryneczek pełen nowalijek to wspomnienia i przyzwyczajenia, które zostaną i z Tobą, a i z młodzieżą na długo. 

BEACH BODY INACZEJ

Jeśli słysząc o zmianie nawyków w lato,  najpierw przychodzi Ci do głowy myśl, że to już za późno… Bo jeśli w lipcu nie masz swojego wymarzonego beach body to wszystko stracone… To pamiętaj, że plaży nie obchodzi Twoje ciało 😊 A słońce otuli każdą sylwetkę. Skup się więc na korzystaniu ze słońca, wody, białego piasku, chwil z bliskimi. Do tego punktu zainspirowała mnie @psycholog_o_diecie i jej kamyczki – polecam.

Więcej w temacie małych zmian, a także wielkich rezultatów znajdziesz na moich profilach w mediach społecznościowych:

 

Do usłyszenia, 

Gosia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *